ایرانسل در پروژه تولید گوشی تلفن همراه بومی مشارکت می‌کند

بیژن عباسی‌آرند، مدیرعامل ایرانسل در برنامه‌ای تلویزیونی به نام «مشاور» در شبکه‌ی جام‌جام از همکاری این شرکت به‌عنوان یکی از محورهای اصلی پروژه‌ی تولید موبایل بومی توسط وزارت ارتباطات خبر داد. او گفت در حوزه‌ی ارتباطات موبایل، اپراتورها در دو بخش از محصولات سایر شرکت‌ها استفاده می‌کنند، اولین بخش تجهیزات توسعه‌ی شبکه است که محصولات آن توسط چند شرکت معروف در سطح دنیا تولید می‌شود و بخش دیگر گوشی موبایل است. به‌گفته‌ی او محدودیت‌های موجود در کشور از همان ابتدا باعث شد که سرمایه‌گذاری روی این بخش یعنی تولید موبایل کم شود.

عباسی آرند در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود در سال‌های اخیر در حوزه‌ی توسعه‌ی تجهیزات شبکه‌ی موبایل و بومی‌سازی آن‌ها فعالیت‌های در کشور انجام شده است؛ بیش از ۹۰ درصد قطعات Passive بومی‌سازی شده و شرکت‌های بزرگ و کوچک داخلی با همکاری اپراتورها تولید قطعات Active را نیز آغاز کرده‌اند. او در مورد همکاری ایرانسل با وزارت ارتباطات در پروژه‌ی تولید گوشی موبایل بومی گفت:

در گذشته تکنولوژی لازم برای تولید موبایل وجود نداشت. صنعت موبایل رشد بالایی دارد و وابسته به بازار جهانی است، به همین دلیل کم‌تر مورد توجه سرمایه‌گذاران داخلی قرار گرفت. در چند سال اخیر به دلیل افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت تمام‌شده‌ی موبایل برای کاربران، زمینه‌ی خوبی برای بومی‌سازی تولید موبایل و حتی بومی‌سازی بخش‌هایی از آن به‌وجود آمده است.

بومی‌سازی گوشی موبایل یکی از پروژه‌هایی است که وزارت ارتباطات در حال پیگیری آن است و ایرانسل به عنوان یکی از محورهای اصلی این پروژه، کار خود را در راستای بومی‌سازی آن با همکاری شرکت‌های داخلی شروع کرده است. فکر می‌کنم یکی از حوزه‌هایی است که اگر ایرانیان خارج از کشور بتوانند مشارکت کنند، زمینه‌ی خوبی برای بازگشت سرمایه و کسب سود در آن وجود دارد.

عباسی‌آرند در ادامه گفت در تولید محصولاتی مانند گوشی تلفن همراه دو اصل قیمت و کیفیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. به‌گفته‌ی او بخشی از جامعه‌ی هدف این محصول کسانی هستند که توان خرید محصولات گران‌قیمت را ندارند بنابراین قیمت تمام‌شده‌ی محصولات داخل باید پایین باشد تا بتواند مخاطب خود را پیدا کند؛ همچنین در این دنیای پر از رقابت اگر محصولی کیفیت پایین داشته باشد مطمئنا مشتری آن را انتخاب نخواهد کرد. او همچنین گفت دغدغه‌ی کنترل کیفیت همواره در تمامی سرویس‌هایی که اپراتورها ارائه می‌دهند بسیار جدی بوده و تیم‌های حرفه‌ای در این زمنیه فعالیت می‌کنند.

عباسی‌آرند در ادامه از نخبه‌های ایرانی در خارج از کشور یا مجموعه‌ها و شرکت‌های ایرانی که در خارج از کشور به تکنولوژی دسترسی دارند، تقاضای کمک کرد تا رشد و توسعه‌ی تکنولوژی در کشور با سرعت بیشتری انجام شود. همچنین به‌گفته‌ی او ایرانسل هنوز وارد بورس نشده است اما احتمال اینکه امسال وارد بازار بورس شود وجود دارد.

عباسی آرند در بخش دیگری از صحبت‌های خود به فرایند شکل‌گیری، تاریخچه‌ی تأسیس، رشد شرکت و سرمایه‌گذاری خارجی اشاره کرد و گفت ایرانسل در‌حال‌حاضر نزدیک به ۵۰ میلیون مشترک فعال دارد. او گفت:

فناوری تلفن همراه ارائه شده در ایران، از لحاظ تکنولوژی همان چیزی است که در کشورهای پیشرفته ارائه می‌شود و صنعت مخابرات و ارتباطات موبایل که ایرانسل از پرچمداران توسعه‌ی آن در ایران است، از بخش‌هایی است که فاصله‌ی ایران و جهان در این زمینه ناچیز است.

تجربه‌ی خوب این سرمایه‌گذاری نشان داد که می‌توان آن را تکرار کرد و این فرصت اکنون در حوزه‌های جدید و راه‌حل‌های دیجیتال (Digital Solutions) نیز فراهم است.

منبع

آکادمی دیجیتال مارکتینگ

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms